Marzenie wielu astrofotografów – uchwycenie przelatującego samolotu na tle tarczy Księżyca. Mnie akurat to się udało ale to całkowity przypadek ! Korzystając z przerwy chmurowej a co za tym idzie bezchmurnego nieba skierowałem swój teleskop w stronę tarczy naszego naturalnego satelity.

Do teleskopu podłączyłem niezawodną astrokamerkę ASI 178 w wersji monochromatycznej. Po wycelowaniu i ustawieniu ostrości, uruchomiłem przechwytywanie. Seria na której udało się uchwycić przelot to ponad 5000 klatek w rozdzielczości 2320×1560. Po przegraniu serii na komputer uruchomiłem tzw stackowanie – czyli połączenie wielu zdjęć (w tym przypadku klatek) w jedno. Po zakończeniu analizy przez program AutoStakkert okazało się, że na ekranie mam tarczę Księżyca przesłoniętą sylwetką samolotu !

Pierwsze wrażenie – WOW !!!

Jednakże mając na uwadze specyfikę i zasadę działania algorytmów stackujących musiałem wyizolować te kilkanaście (!) klatek z całej serii. Do tego celu użyłem sprawdzonego programu o nazwie Movavi. Po wyizolowaniu wymaganej ilości klatek, wykorzystałem kolejne oprogramowanie o nazwie PIPP, które pozwoliło mi na przeformatowanie każdej klatki serii na plik w formacie TIF. W tym momencie nie pozostało mi nic innego jak wybranie najciekawszej (moim zdaniem 😉 ) klatki.

Po wybraniu już to co najprzyjemniejsze – obróbka w programach graficznych. Do tego celu użyłem Topaz Gigapixel (zwiększenie rozdzielczości) oraz legendarnego Photoshopa w wersji CS6.

Na sam koniec weryfikacja w sieci jaki to samolot i można było ogłosić zakończenie pracy oraz sukces.

Wynik powyższego możecie obejrzeć poniżej.

I jak ?

Total Page Visits: 8317 - Today Page Visits: 6